Przyprawa do pierniczków i ciastek korzennych
Przyprawa do pierniczków i ciastek korzennych
2020-12-11
Choinka z piernika z kolorowym lukrem
Jak udekorować choinkę z piernika?
2020-12-13
Ze świętami kojarzy mi się zwykle zapach żywej choinki i pierniczków :) A co powiecie na urokliwe piernikowe choineczki? Takie świąteczne damy będą czarującą ozdobą świątecznego wystroju lub pięknym prezentem dla kogoś bliskiego :) Poniższy przepis zawiera margarynę i sztuczny miód, gdyż choinki mają służyć głównie jako ozdoby, a nie do jedzenia (choć są w pełni jadalne i nawet smaczne ;P) Jeżeli wiesz, że Twoje choinki zostaną od razu spożyte, możesz użyć prawdziwego miodu i masła zamiast margaryny. No to do dzieła!

Składniki na choinkę z piernika:

  • 750 g mąki tortowej typ 450
  • 250 g margaryny do pieczenia lub masła
  • 250 g cukru (najlepiej drobnego)
  • 200 ml sztucznego miodu lub naturalnego
  • 2 jajka
  • 3 łyżki kakao
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 1/2 łyżeczki kardamonu
  • 1/2 łyżeczki mielonych goździków
  • 1/2 łyżeczki mielonego imbiru
  • 1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej*

* Zamiast odrębnych przypraw można dać gotową mieszankę przypraw do piernika - 2 opakowania (razem 40 g)

Lukier królewski do dekoracji:

  • 260 g cukru pudru (2 szklanki o pojemności 200 ml + 2 czubate łyżki oraz trochę cukru pudru na zapas)
  • 2 białka
  • 4 łyżeczki mąki ziemniaczanej
  • barwniki spożywcze w kilku kolorach

Ponadto:

  • zestaw 10 foremek do choinki 3D (ja użyłam foremek Wilton)
  • odrobina octu
  • wacik kosmetyczny lub trochę waty
  • woreczki cukiernicze do dekoracji

Przygotowanie

choinki z piernika z kolorowym wzorkiem

1
Miód, margarynę oraz cukier podgrzewać w rondelku na małym ogniu ciągle mieszając do rozpuszczenia cukru. Nie dopuścić do zagotowania miodu. Gdy cukier się rozpuści (czasami nie do końca się rozpuszcza, ale to nie szkodzi), odstawić do przestudzenia.
2
Do mąki wsypać kakao, sodę oraz przyprawy. Wymieszać i przesiać przez sitko prosto na stolnicę (ja używam dużej silikonowej), ewentualnie do dużej miski.
3
W przesianej mieszance zrobić wgłębienie i ostrożnie wlać do niego przestudzony, ale wciąż lekko ciepły miód. Wbić jajka i wszystko razem dobrze zagnieść. Na tym etapie przydaje się siekacz/rozdrabniacz do ciasta kruchego. Ugniecione ciasto zawinąć w folię spożywczą i wstawić na 3-4 godziny do lodówki (można na całą noc).
4
Jeśli po wyciągnięciu z lodówki masa jest zbyt twarda (np. po nocy w lodówce), odstawić na 30-60 minut (lub nawet dłużej w zależności od stopnia twardości), żeby trochę zmiękła. Chwilkę pougniatać, odrywać po kawałku i rozwałkowywać na placki o grubości 4-5 mm. Jeżeli ciasto klei się do wałka lub podłoża, podsypać delikatnie mąką.
5
Wykrawać foremkami odpowiednie kształty i za pomocą szpatułki do ciast lub szerokiego noża przenosić na blachę, wyłożoną papierem do pieczenia. Zostawić odstępy między piernikami, żeby się nie zrosły w trakcie pieczenia. UWAGA! Największe gwiazdki najlepiej rozwałkowywać bezpośrednio na silikonowej macie do pieczenia lub papierze do pieczenia, żeby nie zniekształcały się i nie rwały w trakcie przenoszenia (na rogach papieru ułożyć coś ciężkiego, żeby papier nie przesuwał się w trakcie wałkowania ciasta). Następnie przenieść razem z matą lub papierem na blachę.
6
Piec w nagrzanym piekarniku w temperaturze 200 stopni, z termoobiegiem, przez 7-10 minut.
7
Po wykrojeniu 3 kompletów foremek, czyli 30 gwiazdek z kompletu, z pozostałego ciasta wykroić za pomocą najmniejszej foremki z zestawu 24 dodatkowe gwiazdki. Będziemy je przekładać między podstawowymi warstwami, żeby choinki były wyższe.

UWAGA! Jeżeli chcesz użyć tylko podstawowych warstw, wykrajaj ciasto na równi z wysokością foremki (czyli ok. 10 mm) i piecz o kilka minut dłużej. Ciasta powinno starczyć na dwie takie choinki.
8
Pierniki można zacząć dekorować od razu po całkowitym wystudzeniu lub zostawić na noc i następnego dnia zająć się zdobieniem.
9
PRZYGOTOWANIE LUKRU: Jajko w skorupce umyć pod bieżącą wodą, następnie przetrzeć wacikiem nasączonym octem i sparzyć przez 10 sekund w kubku z wrzątkiem (nie dłużej, bo białko zacznie się ścinać ;P).

Cukier puder razem z mąką ziemniaczaną przesiać przez sitko do miseczki. Białko ze sparzonego jajka ubijać przez chwilę trzepaczką ręczną na delikatną piankę. Dodać przesiany cukier puder z mąką ziemniaczaną. Ucierać łyżką bardzo dokładnie przez 6-8 minut, aż lukier stanie się bardzo gładki i błyszczący.
10
Konsystencja lukru powinna być gęsta, bez żadnych grudek, ale jednocześnie lekko lejąca się. Gdy podniesiesz łyżeczkę do góry i lekko przechylisz, lukier powinien powoli, ale płynnie sączyć się nieprzerwanym strumieniem. Jeżeli strumień się rwie, dodaj odrobinkę wody. Natomiast jeśli masa jest zbyt rzadka, dodaj więcej cukru pudru i ponownie dokładnie wymieszaj. Taki lukier jest idealny do wykonywania różnych wzorków.
11
Przygotować tyle woreczków cukierniczych, ile będzie kolorów oraz dwa dodatkowe na biały lukier. Na końcu każdego woreczka zrobić szpilką dziurkę lub ostrożnie odciąć nożyczkami sam róg woreczka. Im mniejsza dziurka, tym precyzyjniejsze i wymyślniejsze wzorki można narysować na choince.
12
Po ok. 4-5 łyżek lukru przełożyć do oddzielnych kubeczków (np. 5 kubeczków, jeśli masz 5 barwników). Do każdego kubeczka dodawać po trochę barwnika i bardzo dokładnie wymieszać (do tej pory używałam powszechnie dostępnych w marketach barwników żelowych w tubkach, tym razem zamówiłam barwniki żelowe marki Wilton - te i te nadają się do lukru, aczkolwiek w przypadku jednych i drugich niekoniecznie otrzymamy dokładnie taki odcień, jakiego się spodziewamy ;P).
13
Przelać kolorowy lukier do poszczególnych woreczków. W przypadku białego lukru, w jednym woreczku zostawić minimalną dziurkę, a w drugim zrobić odrobinkę szerszą, będzie służyć do lukrowania większej powierzchni ciasta, imitując śnieg oraz jako zaprawa klejąca poszczególne warstwy choinki. Górę każdego woreczka ciasno zawinąć i zabezpieczyć klipsem lub gumką recepturką, żeby lukier nie wyciekał górą podczas wyciskania.
14
Tak przygotowanym lukrem możesz wykonać różne wzorki: gwiazdki, kreski, kropki, a nawet słowa. W przypadku napisów trzeba jednak dokładnie wymierzyć miejsce, żeby górna warstwa choinki nie zakryła części napisu. Używając różnych kolorów na jednym pierniku, najlepiej poczekać, aż wzorek w jednym kolorze wyschnie, a dopiero wtedy rysować na nim wzorek w innym kolorze. Trwa to krótką chwilę, gdyż lukier szybko schnie.
15
Woreczek z lukrem należy trzymać tak, by jego końcówka znajdowała się tuż nad pierniczkiem i delikatnie uciskać, powoli ruszając dłońmi, by nadać kresce odpowiedni kształt. Woreczek najlepiej trzymać pod kątem ok. 45 stopni w stosunku do lukrowanej powierzchni, a nie całkiem pionowo. Jeżeli lukier skapnie nie tam, gdzie trzeba lub w zbyt dużej ilości, można ściągnąć nadmiar lub poprawić kształt zwykłą wykałaczką.
16
W celu pokrycia większej części piernika białym lukrem (tworząc "śnieg"), należy najpierw narysować kontury pożądanego kształtu woreczkiem z wąską końcówką, a dopiero potem wypełniać środek za pomocą woreczka z szerszą końcówką. Na białym lukrze można narysować wzorek w innym kolorze, trzeba jednak poczekać, aż biały lukier zastygnie, gdyż inaczej kolor lekko się rozleje, zamiast trzymać dokładny kształt.
17
Dekorowanie i układanie choinki zacząć od najszerszego piernika, będącego podstawą całej choinki. Nie ma potrzeby dekorować środka piernika, gdyż zostanie on przykryty kolejną warstwą. Gdy podstawa zostanie ozdobiona, na środku wycisnąć trochę białego lukru z woreczka z szerszą końcówką. Wziąć małą gwiazdkę (z tych 24 dodatkowych), polukrować jej spód i położyć na środku dolnego piernika. Docisnąć. Górę gwiazdki również polukrować. Wziąć kolejną warstwę choinki, polukrować od spodu na samym środku i ułożyć na małej gwiazdce. Delikatnie docisnąć. Udekorować dowolnym wzorkiem.
18
Przy układaniu kolejnych warstw sprawdzać, czy choinka nie przechyla się w którąś ze stron. Gdyby się przechylała, ostrożnie ściągnąć krzywą warstwę, polukrować na nowo i ponownie przykleić. Po ułożeniu i udekorowaniu wszystkich warstw zostawić choinkę na kilka-kilkanaście godzin do porządnego wyschnięcia. Brzegi choinek można ewentualnie posmarować suchym brokatem (najlepiej za pomocą mini-pędzelka).
19
Choinki, które będą pakowane na prezent, najlepiej ustawić na odpowiedniej wielkości podstawce, żeby "gałązki" nie połamały się, a lukier nie ukruszył w trakcie pakowania i przenoszenia. Choinki pięknie się prezentują zapakowane w przezroczystą folię. Na domowej półce natomiast lepiej postawić je bez żadnego opakowania, żeby misterne wzorki były dobrze widoczne :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.