Puszysty chlebek bananowy
Puszysty chlebek bananowy
2020-11-04
Gofry – szybkie i pyszne
Gofry – szybkie i pyszne
2020-11-08
Fantastyczny pomysł na pierniczki, które uwielbiają zarówno dzieci, jak i dorośli :) Lizaki piernikowe są świetnym upominkiem na różne okazje - mikołajki, święta, walentynki czy urodziny. Z imiennym lizakiem każdy poczuje się wyjątkowy!

Składniki na pierniczki:

  • 750 g mąki tortowej typ 450
  • 250 g masła lub margaryny do pieczenia
  • 250 g cukru
  • 200 ml (czyli 250 g) miodu
  • 3 jajka
  • 3 łyżki kakao
  • 2 opakowania (razem 40 g) przyprawy do piernika (przepis na domową przyprawę)
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej

Składniki na lukier królewski:

  • 130 g cukru pudru (1 szklanka o pojemności 200 ml + 1 łyżka oraz trochę cukru pudru w zapasie)
  • 1 białko
  • 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej
  • opcjonalnie: barwniki spożywcze

Do dekoracji:

  • ok. 90 g czekolady gorzkiej lub deserowej
  • patyczki do szaszłyków
  • folia transparentna do pakowania prezentów
  • kolorowe wstążki
  • opcjonalnie: ozdoby cukiernicze (posypka, kuleczki, brokat)

Przygotowanie

piernikowych lizaków

1
Miód podgrzewać w rondelku na niewielkim ogniu z masłem (ewentualnie margaryną) i cukrem, regularnie mieszając do momentu rozpuszczenia wszystkich składników. Odstawić do całkowitego wystudzenia.
2
Do mąki wsypać kakao i sodę. Przesiać przez sitko. Dodać przyprawę do piernika i wymieszać.
3
Mieszankę dodać do wystudzonego miodu, wbić jajka, wszystko razem dobrze zagnieść. Wstawić na 3-4 godziny do lodówki (można na całą noc).
4
Wyciągnąć ciasto z lodówki. Jeśli masa jest zbyt twarda (np. po nocy w lodówce), odstawić na 30-60 minut, żeby trochę zmiękła. Chwilkę pougniatać, odrywać po kawałku i wałkować na placki o grubości 4-6 milimetrów. Jeżeli ciasto klei się do wałka lub podłoża, podsypać delikatnie mąką.
5
Wykrawać foremkami dowolne kształty (serduszka, choinki, kółka itp.) i układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Robić odstępy między piernikami, żeby się nie posklejały w trakcie pieczenia, gdy będą rosnąć.
7
Piec w nagrzanym piekarniku w temperaturze 200 stopni, z termoobiegiem, przez 7-8 minut.
8
Od razu po upieczeniu, póki są gorące i miękkie, nadziewać pierniki na patyczek (ostrożnie wtykając patyczek prawie do samej góry pierniczka). Następnie odkładać na blat kuchenny lub tackę do wystygnięcia.
9
PRZYGOTOWANIE LUKRU: jajko przed rozbiciem umyć pod bieżącą wodą, następnie przetrzeć wacikiem nasączonym octem i sparzyć przez 10 sekund w kubku z wrzątkiem (nie dłużej, bo się ugotuje ;P). Cukier puder przesiać przez sitko do miseczki.
10
Białko ubijać przez chwilę trzepaczką ręczną na delikatną piankę. Dodać przesiany cukier puder oraz mąkę ziemniaczaną. Ucierać łyżką bardzo dokładnie przez 6-8 minut, aż lukier stanie się bardzo gładki i błyszczący. Konsystencja lukru powinna być gęsta, bez żadnych grudek, ale jednocześnie lekko lejąca się. Gdy podniesiesz łyżeczkę do góry i lekko przechylisz, lukier powinien powoli, ale płynnie sączyć się ciągłym strumieniem. Jeżeli strumień się rwie, dodaj odrobinkę wody. Natomiast jeśli masa jest zbyt rzadka, dodaj więcej cukru pudru i ponownie dokładnie wymieszaj.
11
Gotowy lukier można podzielić na kilka części i dodać różne barwniki spożywcze. Na końcu woreczka cukierniczego zrobić szpilką dziurkę lub ostrożnie odciąć nożyczkami. Im mniejsza dziurka, tym precyzyjniejsze i wymyślniejsze wzorki można narysować. Przelać lukier do woreczka lub do małej szprycy z bardzo wąską końcówką. Zabezpieczyć górę woreczka klipsem lub gumką recepturką, żeby lukier nie wyciekał górą podczas wyciskania.
12
Do zdobienia pierniczków świetnie się nadaje również rozpuszczona czekolada (najlepiej gorzka). Tabliczkę czekolady należy połamać na kawałeczki i rozpuścić w kąpieli wodnej lub w mikrofalówce. W przypadku kąpieli wodnej trzeba bardzo uważać, by ani kropelka wody nie dostała się do czekolady. Woda powoduje natychmiastowe gęstnienie (zwarzenie) czekolady. Rozpuszczoną czekoladę tak samo jak lukier przelać do woreczka cukierniczego z minimalnym otworkiem na końcu. Zabezpieczyć górę woreczka klipsem lub gumką recepturką.
13
Gdy pierniczki całkiem wystygną, malować na nich różne wzorki, np. kreski, kropeczki, imiona osób, do których mają trafić, świąteczne motywy lub inne, w zależności od okazji. Woreczek z lukrem należy trzymać tak, by jego końcówka znajdowała się tuż nad pierniczkiem i delikatnie uciskać, powoli ruszając dłońmi, by nadać kresce odpowiedni kształt. Jeżeli lukier skapnie nie tam, gdzie trzeba lub w zbyt dużej ilości, można ściągnąć nadmiar lub poprawić kształt zwykłą wykałaczką.
14
Gotowe pierniczki odstawić na kilka godzin, by lukier porządnie zastygnął. Następnie wyciąć z folii transparentnej potrzebną ilość prostokątów i zawijać w nie lizaki z pierniczków. Zawiązać ozdobną wstążką. Lizaki są od razu gotowe do jedzenia, nie trzeba czekać, aż zmiękną. Wytrzymują jednak nawet parę miesięcy i dalej są zjadliwe ;)

Przykładowe zdobienie pierniczków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.