- 1 białko
- 1 szklanka (200 ml) cukru pudru
- 1 łyżka soku z cytryny
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- opcjonalnie barwniki spożywcze
Jajko przed rozbiciem umyć pod bieżącą wodą, następnie przetrzeć wacikiem nasączonym octem i sparzyć przez 10 sekund w kubku z wrzątkiem.
Białko ubijać przez chwilę trzepaczką ręczną, dodać cukier puder (najlepiej wcześniej go przesiać przez sitko, by nie było żadnych grudek). Wymieszać, dodać sok z cytryny (przez sitko) oraz mąkę ziemniaczaną. Ucierać łyżką przez kilka minut. Można podzielić masę na 3-4 części i do każdej dodać barwnik w innym kolorze.
Gotowy lukier przelać do woreczka cukierniczego lub szprycy z cieniutką końcówką. Zabezpieczyć górę woreczka klipsem lub gumką recepturką, żeby lukier nie wyciekał górą. Można nim tworzyć precyzyjne wzorki, kropki, linie itd. Lukier można przechowywać w zamkniętym woreczku w lodówce przez 2-4 dni, po wyjęciu z lodówki można odczekać aż trochę się zagrzeje i pougniatać woreczek palcami, żeby lukier łatwo się rozprowadzał przy dalszym dekorowaniu.
- 1 tabliczka gorzkiej lub deserowej czekolady
Połamać czekoladę na kawałeczki i rozpuścić w kąpieli wodnej lub w mikrofalówce. W przypadku kąpieli wodnej trzeba bardzo uważać, by ani kropelka wody nie dostała się do czekolady. Woda powoduje natychmiastowe gęstnienie czekolady.
Rozpuszczoną czekoladę przelać do woreczka cukierniczego z minimalnym otworkiem na końcu. Zabezpieczyć górę woreczka klipsem lub gumką recepturką, żeby czekolada nie wyciekała górą. Rozpuszczona czekolada świetnie się nadaje do rysowania różnych wzorków.
Niewykorzystaną część można włożyć razem z woreczkiem do szklanki czy kubka, wygiąć końcówkę woreczka do góry, by czekolada nie wyciekała (zwłaszcza przy ponownym podgrzewaniu) i schować do lodówki na dłuższy czas. W razie potrzeby woreczek przełożyć do kubka z gorącą wodą, uważając by końcówka woreczka była wygięta do góry. Po chwili czekolada będzie nadawała się do dalszego dekorowania.
- 250 g cukru pudru
- 1 łyżka soku z cytryny
- 4 łyżki aquafaba (np. wody z ciecierzycy konserwowej)
Cukier puder przesiać przez sitko. Dodać sok z cytryny (również przez sitko) oraz sok z ciecierzycy (może być ciecierzyca konserwowa w puszcze lub słoiku, wystarczy odlać 4 łyżki wody z ciecierzycy). Mieszać łyżką przez kilka minut aż lukier stanie się gładki i lśniący. Jeśli lukier będzie za rzadki, dodać trochę cukru pudru. Jeśli zbyt gęsty, trochę soku z cytryny. Jeśli chcesz oblać lukrem cały pierniczek, powinien on być trochę rzadszy, żeby łatwo i równo się rozprowadzał. Jeżeli chcesz wykonywać dekoracje typu kreseczki, kropki, koronka, serduszka, śnieżynki itp. lukier powinien być bardziej gęsty (konsystencja gęstej śmietany). Smak takiego lukru nie różni się w rzeczywistości od zwykłego lukru. Kolor jest biały, ale nie śnieżnobiały. Świetnie nadaje się do sklejania ścian i dachu w domkach z piernika oraz do dekorowania tych domków.
- 3 łyżki wody
- 4 łyżki cukru pudru
- 3/4 tabliczki białej czekolady
- opcjonalnie: barwniki spożywcze
Wodę wlać do niedużego garnka, wsypać cukier puder i podgrzewać do momentu rozpuszczenia się cukru. Następnie dodać połamaną białą czekoladę i mieszać do rozpuszczenia. Można dodać barwnik spożywczy. Gotowy lukier przelać do woreczka cukierniczego lub szprycy z cieniutką końcówką. Zabezpieczyć górę woreczka klipsem lub gumką recepturką, żeby masa nie wyciekała górą. Lukier z białej czekolady ma żółtawy kolor, bardziej nadaje się do grubszych linii, niż do cienkich, bardzo precyzyjnych wzorów lub jako glazura, wypełnienie czy podkład (w przypadku glazury czy wypełnienia warto trochę bardziej rozcieńczyć wodą, by łatwiej się rozprowadzało). Dodatek czekolady zdecydowanie podnosi walory smakowe lukru ;)