Ciastka z kremem czekoladowym
Ciastka z kremem czekoladowym
2020-11-16
Gofry kukurydziane wytrawne
Gofry kukurydziane – wytrawne
2020-11-17
Aksamitny krem czekoladowy, kruchy spód i masło orzechowe. Jeśli dodasz do tego owoce z nalewki lub dżem, Twoi goście długo będą wspominać ten wyjątkowy smak :)

Składniki na ciasto:

  • 400 g kruchych ciastek typu petitki
  • 150 g masła
  • szczypta soli

Składniki na krem kajmakowo-czekoladowy:

  • 1 puszka masy kajmakowej (krówkowej) o smaku czekoladowym
  • 330 ml śmietanki 30%
  • 350 g serka mascarpone
  • 2 płaskie łyżki kakao

Składniki na krem czekoladowy do dekoracji tortu:

  • 120 g czekolady gorzkiej
  • 100 g czekolady deserowej
  • 2 dość czubate łyżki cukru
  • 30 g masła
  • 130 ml śmietanki 30%

Składniki dodatkowe:

  • 2 płaskie łyżki cukru pudru
  • ok. 300 g masła orzechowego z kawałkami orzechów tzw. „crunchy"
  • 2,5 szklanki owoców z nalewki (ja wykorzystałam rajskie jabłuszka pozostałe po nalewce), mogą być różne inne owoce (wydrążone, bez pestek lub innych części, które byłoby ciężko pogryźć)
  • lub słoiczek dżemu z czarnej porzeczki (ok. 250 g), ewentualnie odsączone owoce z konfitury (np. wiśniowej lub truskawkowej) - zamiast owoców z nalewki
  • opcjonalnie: perełki cukrowe do dekoracji
  • opcjonalnie: brokat spożywczy

Przygotowanie

tortu z kremem czekoladowym i masłem orzechowym

1
Ciastka zetrzeć na tarce o drobnych oczkach, ewentualnie bardzo drobno pokruszyć. Dodać szczyptę soli i wymieszać. Podzielić na dwie równe części.
2
Piekarnik nagrzać do 180 stopni. 100 g masła roztopić w rondelku na małym ogniu lub w mikrofalówce i dodać do jednej połowy pokruszonych ciastek. Bardzo dobrze wymieszać. Papier do pieczenia zmoczyć wodą, zgnieść w kulkę, a następnie wyłożyć nim foremkę tortową (o średnicy ok. 25 cm). Okruszki utarte z masłem przełożyć do tortownicy, równomiernie rozłożyć i delikatnie ugnieść (docisnąć palcami do dna). Nadmiar papieru do pieczenia można obciąć. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec w temperaturze 180 stopni z termoobiegiem przez ok. 10 minut do delikatnego zarumienienia.
3
Upieczony spód bardzo ostrożnie wyjąć z foremki i studzić na kratce (można razem z papierem do pieczenia). Nie przejmować się, jeżeli spód się połamie, po poskładaniu tortu będzie dobrze :)
4
Teraz kolej na drugą połowę okruszków. Roztopić w rondelku na małym ogniu lub w mikrofalówce pozostałe masło (50 g). Dodać do reszty pokruszonych ciastek i dobrze wymieszać. Masa będzie przypominać mokry piasek. Tortownicę ponownie wyłożyć zmoczonym i zgniecionym papierem do pieczenia. Okruszki z masłem przesypać do tortownicy, rozłożyć równomiernie i delikatnie ugnieść dociskając do dna. Piec w rozgrzanym piekarniku w temperaturze 180 stopni z termoobiegiem przez ok. 14 minut do nieco mocniejszego zrumienienia. Po wyciągnięciu z piekarnika zostawić w foremce do lekkiego przestudzenia, a następnie pokruszyć i przesypać do miseczki.
5
Śmietankę oraz serek mascarpone ubijać mikserem do uzyskania gęstego kremu. Odłożyć do osobnej miseczki 4 dość czubate łyżki, dodać 2 płaskie łyżki cukru pudru i przez krótką chwilę miksować. Wstawić miseczkę do lodówki - krem posłuży do dekoracji tortu.
6
Masę kajmakową (krówkową) o smaku czekoladowym przelać do wysokiego naczynia i przez krótką chwilę ubijać mikserem. Do kremu ze śmietanki i mascarpone (tej większej części, bez cukru pudru) dodać kakao i ubijać przez chwilę mikserem. Następnie dodać masę kajmakową i wymieszać krótko mikserem do połączenia składników.
7
SKŁADANIE TORTU:

1. Spód, który piekł się jako pierwszy, ułożyć na dnie tortownicy.
2. Na ciasto wyłożyć masło orzechowe, zmoczyć ręce wodą i rozsmarować masło palcami po cieście. Gdy masło zacznie się kleić do palców, zmoczyć je ponownie (na sucho będzie ciężko rozłożyć masło orzechowe równomiernie).
3. Na masło orzechowe wyłożyć połowę kremu kajmakowo-czekoladowego.
4. Następnie wysypać 1/3 okruchów z ciasteczek, pieczonych w drugiej kolejności. Delikatnie docisnąć do kremu.
5. Wylać na ciastka połowę z pozostałego kremu kajmakowo-czekoladowego.
6. Na kremie ułożyć ok. 2 szklanek owoców z nalewki (można zostawić 3-4 łyżki na dekorację tortu) lub dżem czy odsączone owoce z konfitury. Rozłożyć równomiernie, nie sięgając jednak do krawędzi tortu.
7. Przykryć owoce resztą kremu i wyrównać.
8. Wysypać pozostałe okruchy z ciastek (czyli 2/3 pierwotnej masy). Delikatnie docisnąć.
8
Poskładany tort schować na całą noc do lodówki (a przynajmniej na 6-7 godzin, żeby krem porządnie stężał).
9
PRZYGOTOWANIE KREMU CZEKOLADOWEGO DO DEKORACJI TORTU: krem można przygotować tego samego dnia, co tort i zostawić na noc pod przykryciem w temperaturze pokojowej lub 2-3 godziny przed planowaną dekoracją, żeby krem zdążył trochę stężeć.

Czekoladę drobno pokroić, zetrzeć na tarce o średnich oczkach lub rozdrobnić obieraczką do warzyw. W rondelku wymieszać śmietankę z cukrem i podgrzewać na wolnym ogniu ciągle mieszając, aż cukier się rozpuści, a śmietanka zrobi się ciepła. Uważać, by nie dopuścić do zagotowania śmietanki.

Gdy cukier się rozpuści, wyłączyć ogień i dodać rozdrobioną czekoladę. Odstawić na jedną minutę, a następnie dokładnie wymieszać łyżką. Dodać masło, dobrze wymieszać i odstawić na 2-3 godziny, żeby krem trochę stężał.
10
DEKORACJA TORTU: z lodówki wyjąć tort oraz resztkę białego kremu ze śmietanki, mascarpone oraz cukru pudru. Zdjąć obręcz tortownicy lub rant, ostrożnie przełożyć tort na docelową paterę. Boki tortu wysmarować białym kremem (najlepiej za pomocą specjalnych pacek do ciasta), nie dosięgając do samej góry, żeby góra się nie kruszyła.
11
Czekoladowy krem do dekoracji przełożyć do szprycy lub rękawa cukierniczego i wyciskać nieduże porcje na górę oraz boki tortu. Jeżeli okruchy z wierzchu tortu będą się odrywać od podłoża razem z kremem przy podnoszeniu szprycy do góry, odcinać wyciśnięty krem tuż przy końcówce szprycy za pomocą szpilki do roladek lub cienkiego noża. Krem można ozdobić cukierniczymi perełkami (gwiazdkami, serduszkami itp.). Jeżeli krem zdążył dość dobrze stężeć, można go też od razu po wyciśnięciu posmarować spożywczym brokatem.
12
Tort przechowywać w lodówce. Można go spokojnie przygotować wcześniej - 3 lub nawet 4 dni przed podaniem (np. we czwartek wieczorem lub w piątek, a podać w niedzielę). Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.